Cirkev je ako dom pre všetkých a otvorená pre všetkých. Cirkev je ako poľná nemocnica, ktorá je pripravená pomôcť všetkým. V homílii vyzdvihol zosnulého pontifika ako pápeža ľudu, ktorý vedel komunikovať s „tými najmenšími z nás“ neformálnym a spontánnym štýlom.
„Nadväzoval priamy kontakt s jednotlivcami i národmi, túžil byť každému nablízku. Výraznú pozornosť venoval tým, ktorí sa ocitli v ťažkostiach, bez miery sa rozdával najmä tým, ktorí boli odsunutí na okraj spoločnosti, tým najmenším z nás. Bol pápežom medzi ľuďmi, s otvoreným srdcom voči všetkým,“ povedal.
Kardinál vyzdvihol aj pastoračné cesty pápeža Františka, osobitne spomenul bezprecedentnú návštevu v Iraku v roku 2021. Spomína aj cestu pápeža Františka do Mexika. V tejto súvislosti sa nezriedka spomínalo vyjadrenie pápeža Bergoglia v súvislosti s hranicou medzi Mexikom a USA, ktorú buduje Donald Trump.
Pápež o jeho snahe vybudovať múr medzi dvomi krajinami povedal, že takéto veci nemôže robiť človek, ktorý sa považuje za kresťana. Trump na toto vyjadrenie reagoval, že je zahanbujúce, ak taký duchovný líder, ako pápež pochybuje o jeho viere. Keď však pápež zomrel Trump ho označil za dobrého človeka.
Re v homílii vyzdvihol aj pápežovu solidaritu k utečencom a vysídleným osobám. V tejto súvislosti zdôraznil, že jeho prvá cesta viedla na juhotaliansky ostrov Lampedusa, ktorý mnohí migranti využívajú ako vstupnú bránu do EÚ. Návšteva bola podľa neho významná, keďže „ostrov symbolizuje tragédiu emigrácie.“ Pripomenul aj cestu na grécky ostrov Lesbos a omšu, ktorú slúžil na mexicko-americkej hranici.
Počas Františkovho pontifikátu svet sužovali rôzne ozbrojené konflikty. Re vyzdvihol, že pápež v tejto súvislosti neustále vyzýval na mier. „Vojna vedie k smrti a ničeniu domovov, nemocníc a škôl. Vojna vždy zanecháva svet horším, ako bol predtým. Je to vždy bolestná a tragická porážka pre každého,“ citoval zosnulého pápeža Re. Heslo „budujte mosty, nie múry“ František podľa kardinála zopakoval mnohokrát.
„Teraz prosíme teba, aby si sa ty modlil za nás a aby si z neba požehnal cirkev, Rím a celý svet, ako si to minulú nedeľu urobil z tejto baziliky,“ povedal kardinál Re. Pripomenul, že posledným obrazom pápeža Františka, ktorý mnohým ľuďom zostal v pamäti, je jeho posledné požehnanie na Veľkonočnú nedeľu a pozdrav z papamobilu na tom istom námestí, kde sa teraz, o šesť dní neskôr, koná jeho pohreb.
Na omši sa zúčastňuje 220 kardinálov a 750 biskupov a kňazov.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
(SME, TASR)