Telo novinárky zajatej v Rusku vrátili na Ukrajinu bez niekoľkých orgánov
Telo ukrajinskej novinárky Viktorije Roščynovej, ktorá zomrela v ruskom zajatí, vydali bez niektorých vnútorných orgánov.
Odborníci sa domnievajú, že ide o pokus zakryť stopy po mučení a vražde. Presná príčina smrti mladej ženy zatiaľ nebola stanovená. Informovala o tom britská stanica BBC.
Telo 27-ročnej novinárky Roščynovej bolo vrátené na Ukrajinu vo februári v rámci výmeny s Ruskom ako neidentifikované telo, doplnil britský denník Guardian. Identitu potvrdili až testy DNA, ich výsledky ukrajinské úrady oznámili minulý týždeň.
Podľa ukrajinskej generálnej prokuratúry sa na tele novinárky našli početné známky mučenia a krutého zaobchádzania:
odreniny, stopy po krvácaní, zlomené rebro, poranenie krku a možné stopy po mučení elektrickým prúdom.
Zdroj blízky vyšetrovaniu novinárkinej smrti tiež informoval, že z tela chýbajú niektoré orgány: očné buľvy, mozog a časť hrtana. Zlomená bola aj jazylka - kosť na krku medzi bradou a hrtanom. Podľa súdneho znalca môže odstránenie týchto orgánov naznačovať pokus o utajenie škrtenia.
Zdroj z ukrajinských orgánov činných v trestnom konaní zároveň novinárom povedal, že Rusko niekedy vracia telá ukrajinských občanov bez vnútorných orgánov, pričom sa odvoláva na protokoly o zaobchádzaní s telami zosnulých.
Ukrajinská novinárka sa dostala do ruského zajatia v auguste 2023, keď pracovala na reportáži na Ruskom okupovaných územiach v Záporožskej oblasti na juhu Ukrajiny.
Podľa kolegov sa mala na Ukrajinu vrátiť v septembri 2024 v rámci výmeny zajatcov s Ruskom, čo sa však nestalo. O tri týždne neskôr sa rodina novinárky dozvedela, že zomrela. Okolnosti jej smrti nie sú známe. Ukrajinská vláda medzičasom oznámila, že smrť Roščynovej vyšetrí ako možnú vraždu a vojnový zločin.
Po vypuknutí vojny na Ukrajine začala Roščynová pracovať ako novinárka na voľnej nohe pre Ukrajinskú pravdu, Rádio Slobodná Európa a ukrajinský spravodajský web Hromadske.
Informácií o okolnostiach smrti Roščynovej je veľmi málo. Známe je, že bola zadržiavaná bez toho, aby voči nej ruské úrady vzniesli obvinenie. Nemala ani prístup k právnikovi.
Jediným známym kontaktom s vonkajším svetom bol jej štvorminútový telefonát rodičom, aj to až po roku od jej zmiznutia v lete 2023.
(TASR)Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Viac ako 1000 ľudí sa v utorok zišlo neďaleko múzea v španielskom meste Valencia, v ktorom Európska ľudová strana (EPP) zorganizovala večeru pre účastníkov svojho kongresu. Čítaj ďalej
Ukrajina nariadila pre postup Rusov evakuáciu siedmich dedín v Dnepropetrovskej oblasti. Čítaj ďalej
Rusi podnikli masívny dronový útok na Dnipro, o život prišiel najmenej jeden civilista. Čítaj ďalej
India plánuje vojenskú akciu proti Pakistanu, tvrdí Islamabad s odvolaním sa na spravodajské informácie.
(SME)Na Ukrajine zadržali viacero predstaviteľov obranného sektora podozrivých z dodávania chybnej munície. Čítaj ďalej
Renovácia Eiffelovej veže napreduje, jej konštrukcia je vo výbornom stave. Práce na veži sa začali v roku 2019.
(TASR)USA zablahoželali kanadskej Liberálnej strane premiéra Marka Carneyho k víťazstvu v parlamentných voľbách.
(TASR)Talianska premiérka Meloniová sa stretla s tureckým prezidentom Erdoganom, chcú prehĺbiť spoluprácu
(TASR)