Šéf NATO chce, aby krajiny zvýšili obranné výdavky na 5 percent do roku 2032, tvrdí Schoof
Šéf NATO Rutte chce navýšenie obranných výdavkov na päť percent do roku 2032, uviedol holandský premiér.
Informovala o tom agentúra AFP.
Dick Schoof spresnil, že Rutte v liste adresovanom všetkým 32 členským krajinám navrhuje, aby v priebehu nasledujúcich siedmich rokov dosiahli výdavky 3,5 percenta HDP na „ťažké (priame) vojenské výdavky“ a ďalších 1,5 percenta HDP na výdavky súvisiace s obranou a bezpečnosťou, napríklad na kybernetickú bezpečnosť, infraštruktúru a iné oblasti.
Kritéria toho, čo by mohlo byť zahrnuté do 1,5 percenta voľne súvisiacich výdavkov na obranu sa podľa zdrojov agentúry budú ešte definovať.
Návrh prichádza v čase, keď americký prezident Donald Trump zintenzívňuje tlak na spojencov z Aliancie, aby výrazne zvýšili svoje obranné rozpočty. Samotná hranica piatich percent, ktorú šéf Bieleho domu požaduje, však presahuje aj súčasné výdavky Spojených štátov.
Rutte odmietol potvrdiť konkrétne čísla, ktoré sú predmetom debát. Potvrdil však, že v NATO prebiehajú „interné diskusie“ o ambicióznejšom nastavení obranných výdavkov. Summit NATO bude v júni hostiť holandské mesto Haag.
Diplomati z Aliancie, ktorí si želali zostať v anonymite, uviedli, že návrh rozoslaný minulý týždeň počíta s každoročným zvyšovaním priamych vojenských výdavkov o 0,2 percenta HDP až do roku 2032. Doplnili, že diskusie o novom cieli sú v počiatočnej fáze a zatiaľ neexistujú jasné náznaky, že by sa na týchto číslach dosiahol konsenzus.
Očakáva sa, že ministri zahraničných vecí krajín NATO sa touto otázkou budú zaoberať na budúci týždeň na neformálnom stretnutí v tureckej Antalyi.
Európske krajiny zvýšili svoje výdavky na obranu po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu v roku 2022. Rutte však tvrdí, že musia ísť podstatne ďalej, aby odradili Moskvu. V minulom roku 22 z 32 členov NATO dosiahlo súčasnú hranicu dvoch percent výdavkov na svoju armádu.
Viaceré krajiny, ako napríklad Taliansko, Španielsko, Kanada a Belgicko, ktoré stále zaostávajú za touto úrovňou, sa zaviazali dosiahnuť aktuálne dohodnutú hranicu v roku 2025. Spojené štáty minulý rok vynaložili na obranu 3,19 percenta svojho HDP, čím zaostali za krajinami východného krídla - Poľskom, Estónskom a Litvou. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Nemecký kancelár Merz, francúzsky prezident Macron a britský premiér Starmer cestujú do Kyjeva. Čítaj ďalej
Podpora Ukrajiny je absolútnou prioritou Spojeného kráľovstva, vyhlásil britský premiér Keir Starmer v Nórsku. Čítaj ďalej
Práca na dosiahnutí mieru v Európe nie je ukončená, zhodli sa najvyšší predstavitelia EÚ pri výročí Schumanovej deklarácie.
(TASR)Ukrajina vyhostila dvoch maďarských diplomatov pre vyhostenie pracovníkov ukrajinského veľvyslanectva z Budapešti. Čítaj ďalej
Americká ambasáda v Kyjeve varovala, že Ukrajina v najbližších dňoch môže čeliť veľkému vzdušnému útoku. Čítaj ďalej
Spojené štáty a ich európski spojenci dokončujú návrh na 30-dňové prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou, píše Reuters. Čítaj ďalej
Brazílsky prezident počas návštevy Moskvy vyzval na posilnenie strategického partnerstva s Ruskom. Čítaj ďalej
Bulharský prezident Radev opäť ostro skritizoval podporu Európskej únie pre Ukrajinu. Čítaj ďalej